Vždy ve Vašem zájmu.

Přihlášení na extranet pro klienty naší společnosti.

Přihlášení klienta
nebo zavřít

Pojištění leteckých rizik ve vztahu k sankcím a válce na Ukrajině

Ekonomické a obchodní sankce uvalené na Rusko, Bělorusko a podnikatelské subjekty s nimi spojené a pochopitelně i samotný válečný stav na Ukrajině mají významný dopad na pojištění leteckých rizik.

Situace na pojistném a zajistném trhu se v souvislostmi s těmito událostmi stále vyvíjí, my ji aktivně monitorujeme a naše klienty průběžně informujeme o všech pro ně důležitých skutečnostech. Informace k sankcím v oblasti letectví mohou nalézt také na webových stránkách Finančního analytického úřadu.

Civilní lety/přelety na Ukrajinu, do Ruska a Běloruska jsou z různých důvodů zakázané, pokud by tam někdo letěl, tak jen na vlastní nebezpečí. Zahraniční pojistitelé jak v oblasti general aviation, tak airlines, shodně upravili (rozšířili) doložku Geografických výluk LSW617H o území Ukrajina a Krym (od 4. 3. 2022) a Rusko a Bělorusko (od 18. 3. 2022). Klienti jsou o této změně informováni prohlášeními pojistitele a následně jsou tyto změny zapracovány dodatkem k pojistným smlouvám.

Swiss Re, největší ze čtyř evropských zajistitelů, již nesjedná nové pojištění a neobnoví stávající pojištění ruským subjektům a obdobně činí i pojistitelé Generali nebo Zurich. Ruským pojistitelům/zajistitelům byly výrazně sníženy finanční ratingy.  

Uvalené sankce přinášejí na straně pojistitelů i klientů také zvýšenou administrativu. Pojistitelé vyžadují u každého stávajícího či nově příchozího klienta potvrzení makléře, zda má/nemá klient vazby na ruské subjekty a zda je/není přímo vlastněn ruským subjektem. Například u letadla ruské výroby s evropskou registrační značkou a vlastněného/provozovaného evropskou entitou, nebo naopak u letadla evropské výroby s evropskou registrační značkou a vlastněného/provozovaného evropskou entitou (avšak výrobce letadla vlastní ruský subjekt) pojistitelé potvrdili, že žádné restrikce neuplatní. Odlišný je ale pohled pojistitelů například v situaci, kdy vlastník letadla je sice evropská entita, nicméně letadlo je zapsané na leteckém rejstříku například na Kypru, Maltě, Bermudách a/nebo v jiných „podobných“ destinacích. Tato situace bohužel již může mít pro klienty významnější ekonomické následky.

V případě jakýchkoli dotazů k pojištění leteckých rizik nás kontaktujte. Vždy uděláme maximum pro to, abychom pro Vás zajistili ta nejlepší pojistná řešení.

Jsme součástí RENOMIA Group

  • Největší pojišťovací makléř ve střední a východní Evropě
  • Mezinárodní tým zkušených odborníků
  • Nejvýhodnější ceny a podmínky

Kde působíme

Kontakt

Grand pojištění, s.r.o.
Na Valech 411/1
74101 Nový Jičín

jmrazek@grandpoj.cz
+420 603 957 962, +420 702 068 568